Linie lehkého opevnění Liběchovská příčka

P1 Mlazice

P2 Tupadly

P3 Medonosy

Q1 Vrchovany

Q2 Jestřebí

R1 Mimoň

R2 Ralsko

S1 Stráž po Ralskem

S2 Žibřidice

 

Průzkumové tabulky - dnešní stav objektů
Průzkumové tabulky - dnešní stav objektů

         Byl jsem postaven před nelehký úkol a to psát o něčem, kde jsem vůbec nebyl... ano, nebyl jsem na Liběchovské příčce! Moc daleko.

         V lehkých objektech se do střílen osazovaly lehké a těžké kulomety. V pozdější době se uvažovalo o protitankové pušce a o kulometné pistoli, která měla stejný výkon jako lehký kulomet, ale jen na 600 metrů, což by na krátkých úsecích palby plně postačovalo. V roce 1938 byly ve střílnách lehkých objektů osazeny lehké kulomety pro střelbu na kratší vzdálenosti a proti pěchotě, proti útočné vozbě a k střelbě na delší vzdálenosti do důležitých směrů tu byl těžký kulomet vz. 24 a 37, který měl dostřel až dva kilometry, z kratší vzdálenosti mohl zneškodnit obrněné vozidlo.

         Tehdejší materiály naší armády hovoří o německé Lužické skupině, která nás mohla napadnout ve směru Nymburk - Liberec  nebo Liberec Pardubice. Hlavní boj by tedy proběhl mezi německou 4. pěší divizí + 3. lehká divize a mezi naší 3. pěší divizí a 17. pěší divizí. Zde bych mohl opět rozvést úvahu o obraně republiky, chci pouze shrnout situaci na hranicích.

         Poznatky uvedené na těchto stránkách o Liběchovské příčce vycházejí z několikaletého výzkumu v terénu a dostupné literatury. Blíže o L. příčce se lze dočíst ve svazku 17. edice Pevnosti, který byl této pevnostní linii celý věnován.


Poslední aktualizace: 03.03.2002

NAVRCHOLU.cz